Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos
_________________________________________________

wtorek, 29 listopada 2016

Corneliu Zelea Codreanu – In memoriam


30 listopada 1938 roku został zamordowany przywódca rumuńskiego Legionu Świętego Michała Archanioła oraz jej zmilitaryzowanej formacji – Żelaznej Gwardii. Corneliu Zelea Codreanu, który zwany był przez Legionistów Kapitanem, stworzył ruch będący ewenementem pośród licznych europejskich ugrupowań narodowo rewolucyjnych w 20. i 30. latach. Kapitan kładł nacisk na rewolucję duchową swoich Legionistów, u których dominować miał kult walki, pracy, poświęcenia i męczeństwa. Wzrastająca liczba Legionistów niosła za sobą wzmożone represje ze strony Systemu – dochodziło do konfiskat, organizacja była wielokrotnie delegalizowana, a jej działacze aresztowani i mordowani. W nocy z 29/30 listopada 1938 roku żandarmi wyprowadzili skutego Corneliu Codreanu na dziedziniec wojskowego więzienia Doftana, gdzie czekała ciężarówka. Kapitan został wywieziony wraz z trzynastoma Legionistami do lasu Baneasa. To właśnie tam na ich szyje zostały zarzucone linki, które zaciskane przez żandarmów udusiły swe ofiary. Zwłoki zamordowanych zakopano, lecz wcześniej przestrzelono, oblano kwasem siarkowym i przykryto warstwą niegaszonego wapna. Następnie dół zalano betonem oraz zakryto ziemią i mchem.

Corneliu Zelea Codreanu cieszy się obecnie na świecie niesłabnącym szacunkiem wśród wielu europejskich ruchów nacjonalistycznych, które wzbogacają swoją ideę z pozostawionej przez niego spuścizny. Również na naszym portalu znajdziecie materiały dotyczące Kapitana oraz Legionu.

Polecamy również: Corneliu Zelea Codreanu