Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

wtorek, 2 czerwca 2020

185 lat temu urodził się Papież Polak.


Dokładnie 185 lat temu, 2 czerwca 1835 r. w małej miejscowości Riese koło Vincenzy, we Włoszech (północna Italja) w rodzinie Jana Krawca (wł. Sarto, pochodzącego najprawdopodobniej z terenów Opolszczyzny / Górnego Śląska, z Boguszyc k. Toszka w obecnym powiecie gliwickim) i Małgorzaty Sarto (z d. Sanson) urodził się Józef (Giuseppe) Melchior Sarto, późniejszy Papież Pius X (od 1903), Święty (od 1954). Miał dziesięcioro rodzeństwa. Ojciec Józefa - Jan Sarto (co po włosku znaczy „krawiec”) - z zawodu listonosz, był Polakiem, który „za chlebem” wyemigrował do Włoch. Matka Józefa była Włoszką, krawcową.

Kiedy Józef miał 12 lat, patriarcha Wenecji, kardynał Jakub Monico ufundował mu stypendium w seminarium w Padwie. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1858, mając 23 lata. Był bardzo dobrym kaznodzieją. Opiekował się ubogimi, katechizował, zajmował się śpiewem liturgicznym. Wstąpił do III zakonu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226). W 1884 roku został biskupem Mantui, dając swoim życiem przykład modlitwy, ubóstwa i gorliwości. Dużą wagę przywiązywał do formacji w seminarium kandydatów do kapłaństwa, osobiście zwizytował wszystkie kościoły i parafie diecezji. W 1892 roku Papież Leon XIII, również tercjarz franciszkański, mianował bp. Sarto patriarchą Wenecji i kardynałem.

Po śmierci Leona XIII, 3 sierpnia 1903 roku kardynałowie zebrani na konklawe, po siódmym głosowaniu, wybrali kard. Sarto na biskupa Rzymu. Przyjął on imię Pius X, hasłem jego pontyfikatu były słowa: „Wszystko odnowić w Chrystusie”. W roku 1903 wydał pierwszą encyklikę, rozpoczął reformę prawa kanonicznego. Dwa lata później ukazał się Katechizm Piusa X, najpierw dla diecezji rzymskiej, potem dla całego Kościoła. Wydał dekret, w którym określił wiek dzieci, mogących przyjąć Komunię świętą. Zapoczątkował tradycję przyjmowania tego sakramentu we wczesnych latach dziecięcych, zyskując przydomek „przyjaciela dzieci”. Polecił opracowanie nowego wydania śpiewnika gregoriańskiego i zreformował brewiarz. Zachęcał do badania Pisma św., założył w Rzymie Papieski Instytut Biblijny; był prekursorem Akcji Katolickiej. Potępił modernizm, w roku 1910 nakazał księżom składanie „Przysięgi antymodernistycznej”, której tekst napisał w 1908 roku. Pius X zmarł 21 sierpnia 1914 roku, został pochowany w rzymskiej Bazylice św. Piotra. Papież Pius XII w roku 1951 beatyfikował go, a trzy lata później kanonizował.

Św. Pius X - pierwszy i jedyny jak dotąd Papież polskiego pochodzenia.

Święty Pius X jest największym ze wszystkich, którzy zasiadali na tronie Piotra.

~ o. Pio [Pius] z Pietrelciny

Święty Piusie X - módl się za nami!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz