Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”
_________________________________________________

piątek, 18 listopada 2022

18 listopada: Rocznica poświęcenia rzymskich bazylik świętych apostołów Piotra i Pawła.

 

Bazylikę wzniesioną nad grobem św. Piotra uroczyście poświęcił papież Sylwester I. Budowlę te zastąpiono olbrzymią świątynię wzniesioną w XVI i XVII wieku. Poświęcił ją papież Urbana VIII 18 listopada 1626 roku.
Bazylika św. Pawła przy drodze Ostyjskiej, uroczyście poświęcona przez papieża Syrycjusza, spaliła się w roku 1823, została jednak dźwignięta z ruin i wspaniale ozdobiona. Uroczyste poświęcenie odbyło się 10 grudnia 1854 roku.
W rocznicę poświęcenia obydwu bazylik czcimy Książąt Apostołów, których relikwie spoczywają w podziemiach tych kościołów.


18 LISTOPADA

Rocznica Poświęcenia Bazylik Św. Piotra i Pawła, Apostołów

Ryt zdwojony większy.   Szaty białe.

   Kościół św. Piotra wznosi się na miejscu, gdzie był cyrk Nerona. Pod wielkim ołtarzem spoczywają św. szczątki Księcia Apostołów, wskutek czego ta bazylika, wraz z kościołem św. Jana Laterańskiego, stanowią ośrodek świata chrześcijańskiego. Bazylika św. Pawła, stojąca na drugim końcu miasta, prawie zupełnie zniszczona w czasie pożaru w r. 1823, odbudowana została z niezwykłym przepychem przez papieży Grzegorza XVI i Piusa IX i przez tegoż poświęcona 10 grudnia 1854 r. On też ustanowił to święto, łączące rocznice obydwu tych poświęceń pod datą pierwotną 18 listopada.

Źródło: Mszał Rzymski z dodaniem nabożeństw nieszpornych, o. G. Lefebvre, Benedyktyn, 1956 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz