Cytaty

"Pogodnie przyjmuję krzyż, który mi został ofiarowany, (ale) będziemy walczyć nadal o honor Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła świętego i niepokalanego... i nigdy nie pomylimy go z nową religią, która głosi szczęście ziemskie, uciechy, rewolucję i wolność wszelkich uczynków, która obala mszę, kapłaństwo, katechizm i wszystko, co nadprzyrodzone: to antyteza chrześcijaństwa"
ks. Coache

„Wszelka polityka, która nie jest Tradycją, jest z pewnością zdradą”
Arlindo Veiga dos Santos
_________________________________________________

sobota, 2 stycznia 2016

524 ROCZNICA ZDOBYCIA GRANADY!


2 stycznia 1492. 
Granada wzięta.

Zdobycie Granady było ostatnim aktem Rekonkwisty.

W roku 1480  za panowania Królowej Izabeli I Kastylijskiej, emir Granady Ali Abu al-Hasan zerwał układ z Kastylią, zajmując Zaharę. W odpowiedzi Kastylijczycy zajęli twierdzę Al-Hamma strzegącą wejścia do Królestwa Granady. W roku 1485 Ali abu Al-Husan abdykował na rzecz swego brata Mohammada XIII Az-Zaghalla – namiestnika Malagi. Król Aragonii Ferdynand II sprzymierzył się wówczas z Abu Abd Allahem (synem Ali abu al-Hasama), z którym rozpoczął podbój Grenady.

W roku 1491, Ferdynand II Katolicki, zwany także Aragońskim na czele 10 000 ludzi obległ Granadę, potężnie ufortyfikowaną i bronioną przez 3000 ludzi twierdzę. Kastylijczycy otoczyli miasto szczelnym kordonem, odpierając groźne wypady obrońców. Po trwającym rok oblężeniu głód zmusił w końcu obrońców do rokowań. Dnia 2 stycznia 1492 r. Kastylijczycy wkroczyli do Granady, kończąc tym samym rekonkwistę.